Dům umění města Brna

Dům umění

Kurátorka: Máša Černá Pivovarová
    Spolukurátorka: Terezie Petišková

Výstava Zahrady mnicha Rabinoviče v brněnském Domě umění představuje část tvorby Viktora Pivovarova, jednoho ze zakladatelů moskevského konceptualismu, který se do Prahy natrvalo přestěhoval v roce 1982.

Výběr obrazů byl ovlivněn samotným prostorem galerie a zahrnuje jak starší práce, tak zcela nové cykly, které se v Brně představí vůbec poprvé. A poprvé budou rovněž vystaveny umělcovy plastiky, které byly vytvořeny přímo pro exteriér Domu umění. Jedná se o vůbec první rozměrné sochy v Pivovarově tvorbě.

Součástí výstavy jsou také tzv. alba. Tato specifická umělecká forma konceptuálního umění, jejímiž tvůrci jsou Ilja Kabakov a Viktor Pivovarov, propojuje zajímavým způsobem text a zobrazení.

Celá výstava představuje specifickou pouť jednotlivými sály, které můžeme vnímat jako zvláštní zahrady. Procházet se můžeme v hudební, zpívající růže, červnové, eidetické, noční či zmizelé zahradě. A nechybí ani samotné Zahrady mnicha Rabinoviče, představující osobitou rostlinnou říši. Každý sál-­zahrada prezentuje zcela odlišné obrazové cykly a alba, jejichž spojovacím prvkem je velmi křehká osobitá poetika.

Viktor Pivovarov se v takovéto šíři představuje v Brně již popáté. Z dřívějších výstav jmenujme například výstavu Obraz a text, která se konala v roce 1989 v Domě pánů z Kunštátu (kurátor Jiří Valoch) nebo výstavu Oni, která se uskutečnila v roce 2010 v Moravské galerii (kurátor Marek Pokorný).

• 18:0024:00 Vašulka Kitchen – Ateliér Time-Based Media, Ústí nad Labem

Výstava: Ateliér Time-Based Media, Ústí nad Labem
    Vašulka Kitchen Brno

Ateliér Time-Based Media vedený Danielem Hanzlíkem a Pavlem Mrkusem se od roku 2009 zabývá videem a zvukem v propojení se současným výtvarným uměním. Zaměření ateliéru zdůrazňuje zvládnutí technologických a digitálních postupů při zpracování obrazu, videa a zvuku, jejichž výstupem jsou velkorysé realizace, prostorové a interaktivní instalace. Pro výstavu ve Vašulka Kitchen Brno připravil ateliér nové kolektivní dílo, spojující různá média, světla, obrazy a zvuky do časově proměnlivé struktury a instalace připomínající audiovizuální laboratoř.

• 21:45 Alberto Novello: Laser Drawing / laserová projekce ovládaná pomocí modulárních syntetizátorů v parku za Domem umění

Alberto Novello: Laser Drawing
    Vašulka Kitchen Brno

Exteriérové audiovizuální vystoupení italského umělce Alberta Novella představí projekci barevných světelných laserů ovládaných pomocí modulárních syntetizátorů. Využití nalezených analogových nástrojů ve spojení se světelnou kresbou vytváří kontemplativní audiovizuální improvizaci, která zkoumá vztah zvuku a světla a jejich souvislostí. Projekce se bude promítat na zadní štít fasády Domu umění v parku Koliště.

Alberto Novello alias JesterN vystudoval nukleární fyziku na univerzitě v Triestu, absolvoval Umělecko vědecké technologie s Jean Claude Rissetem, obdržel doktorský titul na Technické univerzitě v Eidhovenu a absolvoval obor Elektronická hudba na Institutu Sonologie v Haagu.

• 18:00 + po celou dobu občerstvení, DJ Ana Mi a samoobslužná tvůrčí dílna
  • 18:00 Zahrady mnicha Rabinoviče / komentovaná prohlídka výstavy

Viktor Pivovarov
    Zahrady mnicha Rabinoviče
    6. 4. 2022 – 3. 7. 2022
    ​​​​​​​Dům umění

Kurátorka: Máša Černá Pivovarová
    ​​​​​​​Spolukurátorka: Terezie Petišková

• 20:00 Ateliér Time-Based Media, Ústí nad Labem / komentovaná prohlídka výstavy

Výstava: Ateliér Time-Based Media, Ústí nad Labem
    ​​​​​​​Vašulka Kitchen Brno

• 17:00 Mýtus architekta: Jan Kotěra 150 / autogramiáda a představení knihy

Spolupořadatel: Brněnský architektonický manuál

Knihu, kterou připravili editoři Ladislav Zikmund-Lender a Helena Čapková ke 150. výročí narození architekta, designéra, urbanisty, pedagoga a výtvarníka Jana Kotěry (1871–1923), představí editoři. Součástí představení bude krátká přednáška, shrnující nejvýznamnější nové objevy, poznatky a možnosti interpretace díla a doby tohoto modernistického tvůrce spolu s dosud nepublikovanými návrhy a historickými fotografiemi. Kniha, kterou vydali společně Pravý úhel, UMPRUM a AVU, bude na místě k zakoupení za sníženou cenu 800,- Kč.

Dům umění města Brna na mapě